rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What phase of the menstrucal cycle is associated with fertility?
Which plural noun always takes a singular verb? A. News B. Ethics C. Electronics D. Politics
How can we get supporters to fund the libraries?
Design an equation for the volume of a box made from a cardboard sheet of length q and width p and square cutouts of side length x.
What does the candle symbolize in this excerpt from Leo Tolstoy’s The Death of Ivan Ilyich?
Which of the following graphs shows the solution to the system of equations y=5x-1 and y= x+3
What is the temperature in mars ?
Troubleshooting computer problems can best be described as a(n) ____.
how was women treated in ancient Egypt?
A railroad flatcar is traveling to the right at a speed of 13.0 m/s relative to an observer standing on the ground. someone is riding a motor scooteron the flat