49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

What is the radius of a circle with the circumference 9pi I urgently need help with this plssss
HELP ASAP.....NO LINKS AND NO TROLLINGthe graph of f(x)=x^2 is showncompare the graph of f(x) with the graph of g(x)=x^2+8
What is one thing Japan hoped to achieve by joining the Axis Powers?
what is chlorine ..??​
8:4 and 16:64 are equal ratios?
A customer will borrow $12,000 to buy a car. Which loan option would allow the customer to pay the least amount of interest? A 4-year loan with a 5.2% annual si
If it if 2 multiplies by x and the answer if 8 . What is the value of x ??
Why is Indonesia considered part of Asia instead of Oceania?.
Your etiquette and ethics on the sports field are a reflection of your overall character. Please select the best answer from the choices provided. T F.
What scenes of death does steinbeck describe in the beginning of chapter 6 that parallel the events of the previous chapter and foreshadow the event to come?.