elizabeth121008 elizabeth121008
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

On Monday the price for bottled water was 2 bottles for $3.68. On Saturday the price was 5 bottles for $9.55. Which day had the higher unit price?

Respuesta :

meisbonjour
meisbonjour meisbonjour
  • 02-05-2021

Answer:

Saturday

Step-by-step explanation:

Monday was 1.84

saturday was 1.91

Answer Link
1057230 1057230
  • 02-05-2021

Answer:

Saturday

Step-by-step explanation:

Monday was 1.84

Saturday was 1.91

Answer Link

Otras preguntas

Two sides of a triangle have lengths 6 and 17. Which expression describes the length of the third side? A. at least 11 and less than 23 B. at least 11 and at m
Historically, most companies have used the ____ to successfully enter foreign markets.
An 8-pound bag of apples costs $17.50. What is the unit price?
most archaeological digs are financed by _________?
What is the product of 7/10x5/6 written in simplest form? A.7/16 B.5/12 C.3/4 D.7/12
Round 96.493 to the nearest tenth.
What are the three types of boundaries and what landforms come from each
The total cost of football tickets varies directly with the number of tickets purchased. Four tickets cost $32. How many tickets can you buy for $56?
What does accuracy mean in a dance form?
how have third parties been important in american history