Edington3843 Edington3843
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Respuesta :

hannadragon26
hannadragon26 hannadragon26
  • 02-05-2021
John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10
Answer Link

Otras preguntas

What is the best estimate for the product of 289 and 7?
Describe a situation that could be modeled with the ratio 4:1
How do you convert 0.4 repeating into a fraction?
what is 5/10+1/5 to this problem please help me
Which of the following is not a famous Spanish artist?a.Kahloc.Goyab.Picassod.Dalí
counterexample angle bisector?
Solving linear equations is not for me :b i need to know p - 15 = 13 - 6p
What is 11/9 reduced to a mixed number?? i cant figure this out
How do I simplify 9/243
Why is it helpful to write numbers in different ways