mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

an object with a density of 6.570g/L and a mass of 95.011g what’s the volume
Which influences are internal such as how you feel or what you believe
x + x + 30 = -x + -x + 2
help please i’m strugglingggg
Which of the following was the first college founded in the colonies?
Part B Identify and describe at least two limitations of Makena’s model.
Use De Morgan's laws to find the negation of each of the following statements. a. Hikaru speaks Japanese and English. Hikaru either does not speak Japanese or
Hi PLEASE HELP I need a first person point of view for a 7 sentence long paragraph talk about what you should do outside when your bored as a routine I need it
If you shine the world’s brightest flashlight at a black hole, will the light shine through the black hole, or will the black hole consume the light?
DNA could best be described by