Ruben bought 2 large popcorn buckets and 4 small drinks for $20. Lucia bought 2 large popcorn buckets and 2 small drinks for $14. What was the cost of the large popcorn and the small drink?
A.The large popcorn cost $4 and the small drink cost $3
B.The large popcorn cost $2 and the small drink cost $4
C.The large popcorn cost $5 and the small drink cost $3
D.The large popcorn cost $3 and the small drink cost $2
Make two equations first L = large popcorn, S = small drinks 2L + 4S = 20 2L + 2S = 14 Use elimination and subtract 2S = 6, S = 3 You know small drinks are $3 each Plug that into any equation 2L + 4(3) = 20 2L + 12 = 20, 2L = 8, L = 4 Large popcorns cost $4 each