nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

People who work in health care have the responsibility to follow which of the following? Check all of the boxes that apply. O healthcare rules O coworker adv
Write 8:136 in the form of 1:n
ll y a quelqu un devant la porte
i is not good at math, please help
What is natural selection? 1. a process that selects variations that help with survival and that spreads the variations to more offspring 2.a process through w
A fifth-grade science class puts half of a white tablet in a test tube with 10 milliliters (mL) of water at 21°C (70°F). The tablet bubbles rapidly for three mi
On average, Gil reads 57 pages in a book each week. How many pages des Gil read in 12 weeks?
If ANQZ - ACBK, find BK. *O BK = 39O BK = 16O BK = 65O BK = 27​
Part B: Which of the following quotes best embodies an example of the answer to Part A? A "It was many and many a year ago/In a kingdom by the sea" ( Lines 1-2)
Can someone help? I give you 5 stars