jsjanjdndjwlskfjr jsjanjdndjwlskfjr
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Yoko buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Yoko pays.

Respuesta :

Hellofunnygirls
Hellofunnygirls Hellofunnygirls
  • 01-04-2021

Answer:

8×p≈c

Step-by-step explanation:

Because if each is 8 dollars you would multpy the number (Or Letter) by how many you want or have.

Answer Link

Otras preguntas

the perimeter of a rectangle is 30 in. if its lenth is 3 times the width, find the deminsions​
why are units of measurement useful?
What is 2/3 times 3/4?
I’m not sure any lunch can beat ___ we had the best pizza in the whole world. A) yesterday’s; B) yesterday’s:
solve the equation j/3 = 4.5​ J=
I don’t get how to do this I need the answer
help plz plz plz i need help, not good at math
ANSWER A.S.A.P OFFING 50 POINTS Andrew Jackson's supporters replaced caucuses with a. selection meetings. c. delegate conventions. b. state conventions. d. nom
A rigid container (volume cannot change) is filled with carbon dioxide gas at room temperature. The container is then placed in a sub-zero freezer with tempera
What is the lyric cycle?​