taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Janet has 17 quarters and $13 in bills. How much total money does she have?
What are the five developmental tasks of young adulthood , and how can accomplishing of one influence the accomplishing of any of the remaining four
1/4(7+3g)=-g/8 Please help, algebra homework!?!!!
what causes thermal energy always formed in an energy conversion
can somebody help me label this please
When roosevelt describes a good man as someone whose face "is marred by dust and sweat and blood," what poetic device is he using?
How do I solve this? And what's the answer.. I'm so lost.
In a work-out facility, there are two racks with 40 towels per rack. on tuesday, there were 30 towels in use, on wednesday 50, and on thursday 25. what fraction
An automobile rental company interested in learning and adapting to the needs of its customers is focusing on the business​ driver:
9909.937 to 2 decimal place