chaparrona2009
chaparrona2009 chaparrona2009
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal?

Box of Cheerios

48 oz for $3.99

36 oz for 2.59

12 oz for 1.99

Respuesta :

kaylynnmeadow
kaylynnmeadow kaylynnmeadow
  • 04-03-2021

48 oz?

Step-by-step explanation:

I don't know if you are just asking or what not but I belive it is 48 ozs but I could be wrong

Answer Link
ashtonnix03
ashtonnix03 ashtonnix03
  • 05-03-2021

Answer:

36oz for 2.59

Step-by-step explanation:

Try doubling each possible answer (largest isn't required):

36oz for 2.59 doubled is 72oz for 5.18.

12oz for 1.99 doubled is 24oz for 3.98.

The clear answer is 72oz for 5.18 instead of 48oz for 3.99.

Answer Link

Otras preguntas

is china located in the middle east?
Given 30+5x 15+10x What is x
What is a positive plus a negative
List two ways that rivers were important in helping the Northeast to grow.
Where do the birds in the above food web get the matter needed to make beta-keratin?
Suppose you add two linear equations that form a system, and you get the result 3 = 2. How many solutions does the system have? A. one solution B. two solutio
How do you solve this problem?
If there was no civil war, would America still have slavery?
The bus driver who, only works weekdays, always waits for me when I'm running late. I need to fix the comma sandwich.
In a chess match, a win counts as 1 point, a draw counts as 0.5 point, and a loss counts as 0 points. After 21 games between the two players, the winner was 8 p