il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

How were Redi’s and Pasteur’s experiments similar?
Please I really do need help on this anyone?
Which factor causes gas and dust to pull together during the first stage of star formation? density gravity heat pressure
Why does madame loisel choose the diamond necklace? explain her motivation?
I need help finding the length please help
Why is phototropism an adaptation that is necessary for plant survival? A. Phototropism decreases the amount of water that is lost through transpiration. B
What is the initial stage of all stars? nebula black hole supernova white dwarf
he scientist goes back to the laboratory and does the following?
An international long-distance phone call costs $0.79 per minute. How much will a 22-minute call cost. and the correct answer
How do you simplify ( 11-7)+3 using order of operations?