amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of n in this equation? -3n = -27
*nitric oxide* is another *compensatory mechanism* that vasodilates and decreases ___________a. blood pressureb. heart ratec. blood glucose levelsd. respiratory
Sarina has thrown cubical dice 2 times. write the probability of getting 5 in first throw and 4 in second throw.​
What was a religious icon?
Yearly expensive at a State University of increased from 14,000 to 18,500 in the last four years has been the average annual growth rate and expenses. If this g
Bill $42 tax 9% tip 13%
On Wednesday 72% of the customers who bought gas at a gas station made additional purchases. There were 250 customers who bought gas How many of these 250 custo
Solve the equation 2x28x-1=0 by completing the square. Give your answers correct to 2 decimal places.
Cat n Co. believes that demand for its product can be represented by P=10-0.003Q. Where P is the unit price in dollars and Q is the quantity of sales. The total
How did the Whigs approach the election of 1840? [Select all that apply.]