memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

What strategy would help you if you encountered a poem full of figurative language? a. Inferring c. Questioning b. Visualizing d. Previewing
Two importance of storage devices ​
Tolkien served as a second lieutenant in which war?.
Why are the word “we the people” in the preamble to the constitution important?
a 5-foot piece of ribbon costs $12.00. what is the price per inch
use the distributive property to expand 5(-2t+3)
According to the video, Municipal Clerks issue permits and licenses for what things? Check all that apply. boats marriages fishing hunting
Which linear equation best represents the data given in the table? Answers y=7x+4 y=7x-4 y=4x+7 y=4x-7
Read the section "Freezing-Cold Concert Halls." What does this section explain that other sections DO NOT? A It explains the factors that can cause ice instrume
Without using a calculator evaluate: - 81 + 203²