tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Describe a real world situation in which there is an additive or multiplicative relationship between two quantities. Make a table that includes at least three p
45 more than the product of 3 and a number y is 95
Who won the Battle of Tippecanoe
A type of learning where you watch the behavior of another person or model is called __________ learning. a. cognitive b. observational c. latent d. reward
Your school is visiting a local bureau of the National Weather Service. A student asks a meteorologist why hurricanes do not form in the northern Atlantic Ocean
Who is Naomi Koatla
Who enforced anti-slave trade laws by sending warships to intercept slave ships?
Why did Tecumseh bring together many American Indian tribes?
Jane drives at a constant rate of 45 miles per hour for 4 hours. How far will she have traveled in that time?
A play sold 224 tickets..each ticket cost the same.what is the cost of the ticket