ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

‼️Problem Solving‼️1. David earns R150 per hour. How many hours must he work to earn R1800??​
Help me Thank you (Make you the brainliest☺️)
a) "Tranings are are the most important part of any occupation": justify it​
What is the benefit of setting boundaries? A. It promotes selfishness. B. It shields you from positive behaviors. C. It enables you to react emotionally. D. It
According to the conservation of mechanical energy, the kinetic energy before plus the kinetic energy after equals the potential energy before plus the potentia
Look at the image for the question
How do you calculate percentage or find the per cent value
How did Woodrow Wilson's Fourteen Points differ from the Paris Peace Conference agreements? A. The Fourteen Points called for self-determination in Austro- Hung
12. A concave lens has a focal length of 10 cm. An object 2.5 cm high is placed 30 cm from the lens. Determine the position and size of the image. (3)​
how many of u are from nepal​