pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

The transitional style which combined baroque and classical characteristics in early eighteenth-century france represented
What is the equation of the following graph?
What was the Navigation Act of 1660? A. a law that placed tariffs on English goods in the colonies B. a law that allowed foreign ships to trade with the col
A line passes through the point (3,2) and has a slope of 2. Write an equation in point-slope form for this line.
what is the volume of the prism below length 14 width 7 height 4
Enumerate the changes that takes place in liquid during Evaporation ?
I need help on this question plz
mi abuela me pide que le llevo pan. incorrecto o correcto
Which explains why the Compromise of 1850 intensified the argument about slavery? People for and against slavery migrated to Western states to influence laws. F
If the perimeter of a rectangle is 10 times the width of the rectangle, then the length of the rectangle is how many times the width ?