Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

geometry help please!
One diet uses a ratio of 9:5:4 for carbohydrates, protein, and fat. A nutritionist is developing a diet that provides 450 calories from protein per day. Find th
Pls respond algebra 1 super easy!! thank you!!
How the big crunch happen according to the steffen hawking?​
PLS HELP ASAP 50 POINTS The two main factors keep a planet in motion are what and what?
Here's a graph of a linear function. write the equation that describes that function.
How are occupations in health care emotionally and physically demanding?
What equation is the rule for the function illustrated by the table of values?
can you change the direct speech sentence what were you doing into indirect speech​
To prevent problems, companies that enlist customers as co-producers must do all of the following except _____ . rigorously train guest-contact employees provid