lilya1 lilya1
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

abdul bought 6 punds of rice for $3 how many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2016
2 pounds for dollar. correct???

Answer Link
ewhomework124
ewhomework124 ewhomework124
  • 02-11-2016
0.5 per pound so 2 pounds per dollar

p1-0.5 p2-0.5 p3-0.5 p4-0.5  p5-0.5 p6-0.5


Answer Link

Otras preguntas

what multiplies to -140 and adds to -31
What form of energy provides power for a gas stove? A. nuclear energy B. electrical energy C. chemical energy D. sound energy
Which three ordered pairs complete the table to give solutions of the equation y = x – 5? A. (–3, –2), (0, –5), and (3, 2) B. (–3, –2), (0, –5), and (3, –2)
What is 12% of 17.5?
Why were Americans eager for new goods and services
how can changing improper fractions to mixed numbers help me determine between which two whole numbers a fraction lies
how many molecules are in 9.8 grams of calcium
The ramp on the back of a moving van is 3ft high and rises at an angle of 25° . how long is the ramp . round to the nearest foot.
name three way the hopi adapted to the dry climste of the southwest
Woodrow Wilson believed that nations should be able to govern themselves. Which of the following Fourteen Points best reflects this belief? (Points : 2) I. "Ope