20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Which country represented a personal failure to President Clinton after turbulent events in that country unfolded? Afghanistan China Ireland Rwanda
5y-3x+2=0 to y=mx+b form
how many moles of N2 are in a flask with a volume of 250ml at a pressure of 300.0 KPa and a temp of 300.0 K
Jorge lives 1/3 mile from the playground and Lynne lives 2/3 miles from the playground. Who lives closer to the playground Jorge or Lynne?
The 1994 Cairo Conference addressed the main issue of _____. A. natural disasters B. political instability C. overpopulation D. men's rights
In what ways did Mexico's pre-Columbian Indian heritage shape its culture today?
PLEASE HELP ME FIGURE OUT THIS MATH PROBLEM ITS FOR HW BUT I"M STUCK (6, 4, 4, 5, 1, 8, 10, 7, 8, 6, 6, 7, 5, 4, 6) In a stem-and-leaf plot, what does 5| 4 mean
What is the value of –6 • 4 + (–7) • 3?
What effect did the Great Awakening have on the American colonies? The Great Awakening caused a split in American Protestantism in the American colonies. The Gr
What can metamorphic rock change into and how does it cahnge??? Science