makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

you have a standard deck of 52 cards. you pick one card and then, with out putting the first card back, you pick a second card. what is the probability that bot
what is a high structure part of a church which has 5 letters
The function of the eardrum in the middle ear is to
What is the amplitude of y=1/2 sin2x
what's another word for over thinking?
how were north american colonies all similar in the 1700s?
what is a high structure part of a church which has 5 letters
Mini-Project: Cents and the Central Limit Theorem 1. Collect a sample of at least 50 pennies by setting aside all the pennies you receive in change for severa
in the number 13,407.036 there are two 3's. Explain how the values of the 3's are related.
What were the major causes of WWII? Please include at least 4 answers.