splatview
splatview splatview
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

One pound of tomatoes costs $1.59. How much do 5 pounds of tomatoes cost?

Respuesta :

roblerojennifer513
roblerojennifer513 roblerojennifer513
  • 03-02-2021

Answer:

$7.95

Step-by-step explanation:

1.69 x 5 = 7.95

Answer Link
mayaaam09
mayaaam09 mayaaam09
  • 03-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

when you multiply $1.59 by 5 you get $7.95

so for 5 pounds, it would cost you 7.95$

Answer Link

Otras preguntas

The housing at the side of a rotisserie contain what
The price of an item selling at 150% of its $63 value is what
The development of mass production and cheap shipping meant that the prices of manufactured goods increased rapidly. factory goods could be purchased across the
Use the remainder theorem to determine the remainder when d4 + 2d2 + 5d − 10 is divided by d + 4. A. 42 B. 258 C. 126 D. 106
Below are two different functions, f(x) and g(x). What can be determined about their y-intercepts? F(x)=-2x-1
Which best state how the structures of the excerpts are similar?
List some strategies that can help you improve how you learn and build new knowledge
What was one of the challenges faced by Nigeria after it gained independence from Great Britain in 1960? A. Nigeria was isolated from other parts of the worl
studying how people get along with one another
What is the probability that the student will have score between 71 and 80