moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

2x^3+9^2+10x+3 divided by 2x-1
Write the equation of the line that passes through the given points (0 1) and (2 2).
Find the equation of the line in tandard form that pae through the point (1, -3) and (-2, -1)
Help Me Whats 3+1009=
i need assistance with this
ill mark u as brainlyist if you ancer the quiston please asap Thomas observed a graph showing changes in Earth's glaciers. After looking at the graph, he came
The legs of a right triangle are 3 units and 6 units. What is the length of the hypotenuse? Round your answer to the nearest hundredth. (5 points) Question 4 op
What new laws did the new york factory investigating commission request? check all that apply. No factory workers under age tenuse of central air-conditioning s
A person who believes that the television news anchor is talking to him is suffering from.
Jermaine plays classical guitar at a local restaurant in the evenings. If jermaine plays 23 songs per evening, how many songs does he play in 73 evenings?.