maxmarrero040909 maxmarrero040909
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

CAT FOODA grocery store is selling 6 cans of cat food for $3. Write and solve an equation to find the cost of a can of cat food.

Respuesta :

lalatolentino84
lalatolentino84 lalatolentino84
  • 02-02-2021

Answer:

6 * 3 = 18

Step-by-step explanation:

:l

Answer Link
27roachk
27roachk 27roachk
  • 02-02-2021

Answer:

6 divided by 3= 2

t Step-by-step explanation: I'm not sure so probaly don't listen to me.

Answer Link

Otras preguntas

A small racquet ball launcher is set up 5 meters from a 12 meter tall wall. It launches a racket ball at 30 m/s at an angle of 45 degrees. Determine where the r
what is the molar mass of H2(SO4)3?​
When a business is interested in investing in labor resources, which would be the most rational approach to hiring? A) They would hire labor that had good poten
14. Last year movie tickets cost $4.00, but this year at the tickets cost $5. What is the percent increase?
Please help me pls ASAP
Indentured servants were considered one of the most expensive pieces of colonial farm equipment because ____.
40. In the igneous rock chart, igneous rocks are classified primarily on the basis of a hardness b. texture and mineralogy c. mode of occurrence d. none of thes
What is 3/10 devides by 4/5
A 2-gallon container of laundry detergent costs $21.36. ​ ​What is the price per quart?
What is the additive identity of -9 ?