Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

How was migration been a disruptive loss for ha in the novel inside out and back again
What is the quotient of 6.39 divided by 0.3?
Which biome contains plants with large leaves and animals with large ears?
In an effort to determine where the company can cut spending, Larry creates a pie chart to show how the company spends money on non-required items. Out of the $
gram for gram basis lipids provide cells with more
Can anyone help me with this math promblem???? Thanks in advance.....If h = 13 units and r = 5 units, then what is the approximate volume of the cone shown abov
What is happening in this cartoon
20 is what percent of 40 show ur work
A national retail chain has asked Susan to conduct a customer satisfaction analysis. How should Susan collect the data? A. by conducting a census of the
who was Cristóbal Colón?