jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between two parallel lines: x = 11 and x = 5.
What does el muslo mean?
If 3x – 10 = 17, what is the value of 6x + 20 ?
15 times what equals 45
In minks, the gene for brown fur (B) is dominant to the gene for silver fur (b). Which set of genotypes represents a cross that could produce offspring with sil
How long does water evaporation take? What factors influence it?
Why did the Chinese peasants rebel against the manchus from 1850 to 1864?
Indicate which pattern of evolution is shown by the many species of finches on the Galápagos Islands.
how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
Which of the following can fix nitrogen? Answer  A.human industrial processes   B.lightning  C.certain bacterial species   D.all of the above