bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

write in slope intercept form 2y+x=1
Help me please asapp
Find the ratio of 18 inches to 2 yards B A. 3/4 B. 1/4 C. 1/5 D. 2/5
Read the excerpt from It's Our World, Too!: Young People Who Are Making a Difference. At 10:30, students from all grades packed themselves into the lab. Andy st
Which is the best way to explain Erikson’s adolescent developmental task of identity vs. role confusion? A.either developing or failing to develop a stable sens
Find the total surface area of the rectangular prism in the figure. A) 174 cm^ 2 B) 522c * m ^ 2; 348c * m ^ 2 D) 432c * m ^ 2
please help me! I really need this answer ​
If “a” is a non zero constant, what is the maximum number of turns for the graph of y = x³ + ax² - 7x+10
At the end of the French and Indian War, the would fall to the British.
what is scary in English ​