yamelva1
yamelva1 yamelva1
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 pounds of apples cost $21.60, how much does each pound cost?

Respuesta :

evansandre2007
evansandre2007 evansandre2007
  • 04-01-2021

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

also Happy (late) New Years! :D

Answer Link
kathleen245677
kathleen245677 kathleen245677
  • 04-01-2021

Answer:

1 pound of apples cost 1.80$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100