rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Why was inflation a concern in the early postwar period?
I NEED A LOT OF HELP PLEASE!
the process of chemical change is represented by a
Select the parts of the Connecticut Compromise. Slaves would count as part of the population. Each state would have two representatives in the Senate. The presi
For we must consider that we shall be as a "city upon a hill." The eyes of all people are upon us. Which best describes John Winthrop’s “city upon a hill”? a we
Which of the following can an inference help you do? Be surprised when the ending comes with a "twist" Describe events in detail for audiences to visualize U
why did many Georgians boycott British goods during the mid-1700s
Why were japanese-americans sent to internment camps during world war ii?
What is your opinion of Atticus parenting style?
The first step in creating any acronym is to a. Write out the entire paragraph where you will obtain the information c. Write down the information you n