aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Which group iia metal magnesium or calcium is more active cite your evidence?
In a group of 60 students, 14 students take Algebra I, 20 students take Algebra II, and 7 students take both subjects. How many students don't take either of th
To what extent did the romans borrow from etruscan society in shaping their own?
Which of the following sentences uses prepositions correctly? A. She might of gone to the party if it started earlier. B. For years, my parents differed
Consider the model of the food chain. Imagine there is a herbicide poison spill and all the grass is killed. How will this influence the food chain model? A
75+20 1X -40+13 X +76 + 3X -20 = 720 solve for x
How did William Penn's treatment of Native Americans differ from the Puritans' treatment?
what did the group formed in the opposition to the stamp act call themselves
why is it important for an art conservation scientist to study the properties of a painting before it's repaired?
One disadvantage of organization around products, customers, or territories is the difficulty of judging performance. a. True b. False