mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

A slice through the human body that parallels the long axis and extends from front to back, dividing the body in to left and right halves,is called the ?
The U.S. government supported the automobile by subsidizing (A) gasoline prices (B) car purchases (C) Highway 66 construction (D) plant improvements
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. In the fog, the sailboat lost it's way. B. Their project may not be finished on time. C. Ours tre
In Central Africa, the (blank) climate allows thick forests to grow. Please help
reduce 15/24 what's the answer
Why is Roosevelt's speech so memorable? He emphasizes certain words and phrases It compared Americans to an army He used logic rather than emotion It was record
can u help if three times a number is increased by 4 the results is -8 . find the number
Which is the best description of the traditional form of a tanka?
a paper plate has a diameter of 9 inches.what is the circumference of the plate
What number is between 9 and 12?