powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

If you soaked the pickle for a long time in a different salt solution, such as strontium chloride, would you still observe 589-nm light emission?
Andre picks three times as many apples as Maria. Jane picks two timesavers many pounds as Andre. The total weight of the apples is 849 pods how many apples did
What will be the speed of this recoiling nucleus if the speed of the alpha particle is 3.4×105 m/s ? assume the recoiling nucleus has a mass 57 times greater th
In the square below, the two semi-circles are congruent. Find the area of the shaded region. If necessary, round your answer to two decimal places. the square s
I need help with spanish
what became the main labor source in the southern colonies?
When testing an organism for the ability to deaminate phenylalanine, would you expect to overlay this medium with mineral oil? why or why not?
why do you think the cations have an arrow and the anions have an indentation in the animation
Someone please solve this
Select the correct text in the passage. In this excerpt from O. Henry’s short story “A Retrieved Reformation,” which sentence supports the theme “love can chan