petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

When an unbalanced force acts on an object, the change in the object's _______ or _______ depends on the size and direction of the force.
Ella set up an experiment to investigate one of her questions. She set up one test tube to look like Figure 1. She set up another test tube similar to Figure 1
la résumé de la ficelle ​
How can we reach Dulikhel? I didn't understand this from book ​
VERY IMPORTANT QUESTION PLEASE SOLVE IT:(​
67 oz = ———- lb ————— oz. a. 3 lb, 13 oz. b. 3 lb, 3 oz. c. 4 lb, 3 oz. d. 4 lb, 13 oz.
I need help for this question.
Santa’s workshop produces toy trucks and dolls. Each toy truck costs $4.00 and each doll costs $5.00 to make. In one hour the workshop produced a combined total
There is a ladder leaning against a wall 6 feet away as shown below. Find the length of the ladder. [?]ft 600 6ft
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST AND 5.0 RATING