jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

How many points are contained on a line
35 POINTS HELPPPPP How has the population in Ghana changed from how it was thousands of years ago? It decreased because the ancient Africans used up northern
What country did the u.S. Buy the virgin islands from?
If I=700, r= 5 percent and T=12years, what is p.
Zack buys some oranges from a store. The oranges cost $4.00 for 2 pounds. He wants to buy more fruit, but at the same price per pound as the oranges. Which of t
Can someone help me with this one please thank you
Quarks are thought to be the basic component of _____. protons electrons neutrons
Atp and gtp are primary sources of energy for biochemical reactions. (a) describe the structure of the atp or the gtp molecule. (b) explain how ch
what is the factorization of the expression below 16x^2-25y2
One solution to the problem below is 10 what is the other solution? B^2-100=0