jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER!! Read the following passage from Chapter 4 of Golding's Lord of the Flies. "They suffered untold terrors in the dark and huddled together for com
Write the important of biology in our daily lives with respect to agriculture and industry
(this is a rhombus btw) for what value of x is the figure the given special parallelogram? HELP PLS, show work.
Help needed within the next 10 minutes​
Please help. I will mark Brainliest
what is half of half of half of 8?
This graph shows the solution to which inequality?
Does the air in a room or water in a pot have to be at a certain temperature to create convection? Yes or No? and Explain why?
The energy of a photon is ________ proportional to its wavelength.
You can use this rule to work out the total charge for hiring a cement mixer. Total charge:£30+£7 every hour of hire On Monday, Sally hired a cement mixer for 4