caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

13. What are the products of cellular respiration that are needed for photosynthesis? sugar and oxygen carbon dioxide and water water and sugar energy and oxyge
if your cell phone rings while you are driving and you do not have a hands-free device you should
What type of star has a high temperature but a low luminosity? Question 2 options: Blue Red Yellow White.
what is the answer to the question: 6x-8y-5x+3y
You need to make a 1:4 dilution of dye in water so that the total volume in test tube one is 60 ml. From the solution you made in test tube one, you need to mak
Which situation shows the most effective use of media during a speech? O A. A chart that the speaker lets the audience examine on their own afterward rather tha
Help me please ASAP !!!!!!!
Please please please help. What exactly is revealed by Tom Robinson's testimony?
There are 6 members of the student council and there are 10 chairs in their meeting room. If all 6 members attend a meeting, how many different seating arrange
growth of a plant in response to light is called____.