tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

What is the science behind Infrared thermometer ?​
Which statement describes a climate condition? NEED IT ASAP​
The currency exchange for US dollars (USD) to Canadian dollars (CAD) changes daily. If the rate today is one CAD for every $0.85 USD, how much Canadian money (C
Getting enough _____ helps give your body the energy to fight disease. exercise sleep food
Which integer is the smallest? A. 34 B.-4 C.-84 D. 24
one positive number exceeds 3 times another positive number by 5. the product of the two numbers is 8. find the two numbers​
46. A hot air balloon is moving through the air at 2/5 mile in each 1/10 hour.How fast is the hot air balloon moving? Explain how you found your answer. PLZ HEL
PLEASE HELP Will give brainliest and 5.0 rating xx
A family of 8 people is entitled to a ratio of 6400 grams of sugar. What will be the sugar ratio for a family of 10 people?
8. Which of the following is the best hypothesis? _______ a. Will fertilizer make my lawn grow more? b. I think that ice cream melts faster than ice. c. If a ba