HelpMeWithMath091 HelpMeWithMath091
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mini muffins are also sold at Muffin Mart. Each mini muffin is sold for $0.35. Diego has $3.00 for mini muffins. How many mini muffins can he buy with $3.00? *

Respuesta :

evelynsantos0219 evelynsantos0219
  • 02-12-2020

Answer:

I agree with both.

Step-by-step explanation:

If it's $3 per dozen that would be $0.25 per muffin because

3÷ 12 = 0.25

And if Andre has $2 than he can only afford 8 muffins because

0.25 x 8 = 2

And if Elena wants 16 muffins

16 x 0.25 = 4

So she will have to pay $4.

Hope this makes sense and helps!

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the fractions 3/4 and 5/14 as fractions with a least common denominator.
What is the function of a diagram in a film camera
If 9 is P percent of 17, then P Is a number between A) 0 and 20 D) 60 and 80 B) 20 and 40 C) 40 and 60 E) 80 and 100
What can regulate the function of a gene?
Suppose a bag of marbles has 4 green, 2 red, 5 yellow, 1 brown, and 7 blue marbles. What is the probability of picking a green marble?
Kamala puts on inline skates and stands facing a wall. When she pushes against the wall, she rolls backward. Why does pushing harder make her roll faster? -The
Help with all please
Evaluate ab + c for a = 2, b = 3, and c = 4. 9 10 27
Which of the following cannot be used to express the number 8? eight more than zero +8 eight below zero positive eight
Solve this steps not needed