abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Ellos nunca (hablar) con el presidente. A. hablando B. hablen C. hablaron D. hablo
I don't understand at all
What did the Balfour Declaration proclaim? A. Zionist appeals for global support of the Zionist cause B. British support of the creation of a Jewish state in
Can anyone help out please
How did the Radical Republican program for Reconstruction differ from President Abraham Lincoln’s “Ten-Percent Plan”? Radical Republicans imposed a civil righ
Can you help me I try and can't really understand what to do next -2x+6>3x-34
Two sides of a triangle have lengths 6 and 18. Which expression describes the length of the third side?
Which of these individuals has a sedentary lifestyle? Leslie enjoys playing video games but does not like outdoor sports. Jackie is on the gymnastics team and e
how many litres of water can hold in a tank whose capicity is 6000m³
A study of 85 adults showed that most owned at least 50 books. What type of data is 50? discrete data continuous data categorical data