doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these match plz don’t say random ones more then one answer possibly A: y=-5x-5 B: y=-5x+5 C. y=1/5x-5 D. y=-1/5x+5 E. y=-5+5x F. y=x=5
The sun's gravitational pull: HINT: THERE IS ONLY ONE CORREC ANSWER I WILL GIVE BRAINLIEST IF UR CORRECT PLS HELP ASAP!!!!! 1. is less than that of the earth 2.
Tú _____Las puertas de la escuela a las siete de la mañana. abres abren bebes comparten 2. Daniel y Ana_____ a su clase de geografía los miércoles por la t
The most important city to the Renaissance was aGenoaHurry please!! bMilan cFlorence dRome
what does the golden casket represent from shakes spare merchant of venice asap answer please
Hello, I need help with English. (analogy)and maybe explain how you got it because im dum'b. ( ゚,_ゝ゚)
Need help with this one....​
b. Canada had about as many total medals as Australia
What does the law “Putting to death of any man, whosoever he might be unconvicted is forbidden” from Table IX mean?
The most popular version of how rome was founded is bason on the ___ of romulus and remus