americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

The equation below describes a parabola. If a is negative, which way does the parabola open? y = ax2 A. Right B. Left C. Up D. Down
how can Theodore roosevelt be seen as a "man of the people"​
plsss help i need to know what is 20+60-5
Red meats, butter, margarine, cheese, lard, fried foods all are limited by health advocates because they contain _____ , which are a type of _____ that contain
Pls help me asap important assessment
Find the maturity value of a loan of $2500 at simple interest that is to be repaid in 8 months. The interest rate is 4. 3%. A) $321. 46 B) $2571. 67 C) $2607. 5
What was the significance of the brown v. Board of education court ruling?.
Can someone please help me with this need done asap
I’m not sure what this means
Which of the following best explains the cause of the Black Death of the mid-1300s? A. Countries in Europe went to war over territory. B. A disease spread f