shopkinlover1208 shopkinlover1208
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

write and evaluate an expression for the problem music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

iydelgadillo iydelgadillo
  • 01-12-2020
120 just multiply 20 times 6
Answer Link
hannah1217
hannah1217 hannah1217
  • 01-12-2020
do 20 x 6, and that will equal 120 :)
Answer Link

Otras preguntas

What is meant by the "carrying capacity" of a piece of land?
Which body function is made possible by fibrous plates contained within the cartilage of the larynx?
Find the vertex, focus, directrix, and axis of symmetry of each parabola. I need numbers 8-11! Thank you!
Arturo has a net spendable income of $1,700 per month. What is the maximum amount of money that he should budget for housing? Round to the nearest dollar. Sele
If the velocity of a pitched ball has a magnitude of 41.0 m/s and the batted ball's velocity is 50.0 m/s in the opposite direction, find the magnitude of the ch
Why are dominant alleles not necessarily more common than recessive alleles?
What is the y-intercept of the line described by the equation below? y = -5x + 7?
Do y’all know the answer
Can I Get A Little Help Here?
"jason, a recovering heavy drinker, has been trained to identify the situations that might cause him to drink and to be aware of when he should stop drinking. t