kathykatende kathykatende
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the store, 10 ounces of candy cost $3.20. What is the price of 6 ounce of candy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

divide $3.20 to get the cost per ounce, and multiply it by 6 to get the price for 6 ounces.

6 ounces = $1.92

hope this helps!! :)

Answer Link

Otras preguntas

what's the opposite of applaud
3.7 times 9.4 show work
How to draw a smiley face on the graph using the Y= button on a graphing calculator
plrase help a little stuck here
solve y+4x=12 3y=8-12x
a jar contains 133 pennies. a bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. what is the value of the pennies in the bigger jar?
20 is what percent more than 5 ?
Is 4.32 as a mixed number 4 32/100?
A three-carbon alkene contains two double bonds. Predict its molecular formula
500 reduced by 4 times my age is 232 .