wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

why has substance abuse decreased
Twice a number decreased by 16 is 64.
Calculate the area of the figure. Assume that all angles are right angles.
(18×2)×5=18×(2×____) complete the equation, and tell which property you used
only congress has the power to declare war. t or false
2. The following formula relates three quantities: Force (F), mass (m), and acceleration (a). F = ma (a) Solve this equation for a. (b) Let the force be unit
Que estudia la pedagogia
superpop soft drinks factory employs to 267 people .if each worker recives 2384 as wages every month ,what is the totel wage bill (1) for 1 month (2) for the wh
There are 7 books on the floor. The number of books on the shelf is 2 more than 3 times the number of books on the floor. How many books are on the shelf?
In 1679, New Hampshire was established as a _______ colony.