hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

hElP- please.:) points!​
Separation of powers refers to relationship between national government and the states
Keisha borrowed $400 from a bank for 5 years and was charged simple interest. The total interest that she paid on the loan was $120. As a percentage, what was t
14 Pick the correctly spelled plural form of sheep to complete the following sentence. Dozens of roamed in the meadow. sheep sheep's o sheeps sheeps
The diversity of both students and faculty poses important considerations for teaching and learning. Reflect on the characteristic differences in gender, race,
WHAT ARE THE VOVELS??
when a family member does anything to protect the user from the consequences of his/her behaivor, this is known as
function of RBC,WBC,platelets​
BRAINLIEST FOR ANSWER WITH EXPLANATION JUST ONE QUESTION ATTACHED BELOW:
the time it takes a runner to complete a race is inversely related to the speed of the runner if a runner can complete a race in 40 minutes while running at 8 m