jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

please help me asap
Which statements correctly identify a condition that must exist for a culture to be considered a civilization
Need help with most of this homework
Anyone know? Help is appreciated! Will mark brainliest if correct!
Imagery _____.appeals to the five sensescreates an emotional responseplays a key role in Robert Frost's "Birches"all of these
Three times the difference of Federico’s age, and 4, increased by 7, is greater than 37. What are possible values of Federico’s age?
The perimeter of a stage is 116 feet. It is 17 feet wide. How long is it?
Xaviar would like go quote text from a written book. the authors name is on the book. how should he quote the text in his paper?
Are these answers right?
34 cup. A serving of vegetable soup is 23 cup. The restaurant sold 20 servings of chicken noodle soup and 18 servings of vegetable soup. How many more cups of c