Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

40% of what number is 136
Identify the sentence type. Nathan, who never does anything wrong, did something wrong.
A _______ is a group in which all members have common characteristics. A. Order B. Genus C. Family D. Species
Most algae are multicellular, except for _____, which are unicellular. red algae kelp diatoms seaweed
What new weapon made allied leaders worry about the cost of invading the Japanese mainland
Why were Americans excited when they first learned of the French Revolution?
Expressionism gave priority to _______ over beauty. a. surrealism b. emotion c. virtuosity d. truth
Why did Jamestown s location cause hardship for the colonists?
If aluminum loses 3 electrons how do you write the ion
It is possible for hydrocarbons to contain _______ carbon atoms. a. 2 c. 20 b. 12 d. all of the above