deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

When you think of the ocean, what do you picture? Do you imagine sparkling blue waters and shimmering schools of fish? Or do you think of immense patches of pla
Create a set with 5 numbers that has a median of 6.
food and territory are balancing factors in an ecosystem what type of phenomena balance these factors
How would you express in spanish we hugged each other.
Please help me Write an equation to represent the following statement j is 14 less than 22. Solve for j. j =
Use the graph to answer the question. A first quadrant coordinate plane is shown. Triangles P Q R and S T U are graphed with their hypotenuses on the line passi
What is the efficiency of engine that exhausts 463J of heat in a process of doing 350 J of work?
y=10x+5 in function table
Can someone please help me answer this question.1. Select the correct answer. What is a digital portfolio? A. a summary of your portfolio.B. a presentation of y
Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8.00 dollars. What is the unit rate?