velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Which type of essay does not require that you examine and analyze secondary source documents? A)DBQ essay B)free response essay C)globally thinking essay D)proc
Which of the following is an example of an adaptation? A story presented as a play A movie review A story presented in its original form A literary analysis
What was the effect of the civil rights decisions of the Supreme Court under Chief Justice Earl Warren?
What is the ground state electron configuration for Ru2+?
What is the ground state configuration of Cr2+, Cu2+ and Co3+?
How do Cubans celebrate their Día de la Independencia (Independence Day) every year?
In negative self talk, polarizing is when a person _______. a. Focuses only on their problems, ignoring their successes b. Blames themselves for every proble
All of the following are zones of the sandy beach except:. A. surf zone . B. intertidal zone . C. backshore zone Incorrect . D. innershore zone
Two stars orbit each other in a(n) ____ star system. a. binary c. single b. closed d. individual
The city-states of Sumer, the worlds earliest civilization, developed in