lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

within the energy clouds are electron paths a. called electrons levels. b. called energy beams. c. called energy levels.
can someone help me with this math question I'm really confused (by the way zoom out to see the full image)
which one of these verbs would generally suggest a state of being? a. cooperate b. remain c. think d. educate
The function below shows the number of car owners f(t), in thousand, in a city in different years t: f(t) = 0.25t2 - 1.5t + 2.5 The average rate of change of f(
solve and type in 'ab' 8×a=32,a+26=b+1,a<20<b
Theo had a balance of -$4 in his savings account. after making a deposit he has $25 in his account. what is the overall change to his account
twice x, plus 5 is the same as -14
Everything about heart disease
What is a third variable condition that could create the following correlation? The popularity of online job portals is correlated to the number of people chang
being a member of a clique does not hinder your responsibility to reach out to others