anas47kazmi
anas47kazmi anas47kazmi
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

2 kg of washing powder for $11.70 or 3 kg for $16.20

Respuesta :

abbyczerwinski307
abbyczerwinski307 abbyczerwinski307
  • 04-09-2020

Answer:

3 kg for $16.20

Step-by-step explanation:

If you divide each ($11.70 divided by 2 and $16.20 divided by 3) it will tell you how much each bag costs.

For $11.70, each bag is sold at $5.85

For $16.20, each bag is sold at $5.40

Essentailly, each bag costs less for $16.20

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the set of equations? Y=1/3x-10 2x+y=4
LAST ONE HELP PLSSS oggngjn gngnuvgnun
What is the unit rate of 35 miles in 5 minutes?
Ryan bought six drinks for $18. How much does one drink cost?
Here is a rectangular prism. What is the surface area of the prism? What is the volume of the prism
point (4,4),(4,0), and (0,0) are the vertices of the triangle the enclosed whole squares and half squares on the grid. determine the area of the triangle by cou
3xy - 4 - 2y + 7y + 3​
I need help with geometry
Use “The View from Saturday” to answer questions 1-5. Which sentence from the excerpt best illustrates Noah’s conflict? “Is Joey writing a B & B to Grandma
Mai took a survey of students in her class to find out how many hours they spend reading each week. Here are some summary statistics for the data that Mai gathe